İçeriğe geç

20’li Yaş Dişi, 20’lik Diş Nedir?

20 yaş dişi ağzımızda en son oluşan, üçüncü büyük azı dişi olarak da adlandırılan dişlerdir.

Diş dizisinin en arkasında yer alırlar. Genellikle 17 ila 25 yaş arasında oluşurlar. 20 li yaşlarda ağıza görüldükleri için bu isimle adlandırılırlar. Genellikle üst çenede iki, alt çenede iki olmak üzere toplamda dört tanedirler.

20 Yaş Dişlerinin Görevleri

Diş dizisinin arkasında yer alan diğer dişler gibi 20 yaş dişlerinin görevi öğütmektir. Dolayısıyla ağız içinde görülen her 20 yaş dişlerini çekmek doğru değildir. Köprü yapımı gibi bazı tedavi yöntemlerinde çekilmeyen 20 yaş dişleri destek dişi olarak kullanılabilmektedir. Eğer karşıt diş gömükse veya daha önceden çekilmiş bir 20 yaş dişi ise bu bölgede 20 yaş dişi de çekilmeye uygundur.

20 Yaş Diş Çekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

20 yaş diş çekimi sonrasında hafif şişme ve rahatsızlıklar görülebilir. Şişmenin engellenmesi için mutlaka soğuk tampon uygulaması yapılmalıdır. İlk 24 saat çalkalama ve tükürme hareketi yapılmamalıdır. Yine ilk 48 saat içinde sigara ve alkolden uzak durmak gerekmektedir. İlk gün çekim bölgesi fırçalanmalıdır ve küçük taneli besinlerden, çekim bölgesine kaçabilecek gıdalardan uzak durulması gerekmektedir.

Çekim sonrası ağrı olması ihtimalinde aspirin dışında herhangi bir ağrı kesici kullanılabilir. Bunun dışında yüksek yastıkla yatmak önerilir. Sıcak gıdalarla beslenmek şişmeyi artıracağından tavsiye edilmemektedir.

Tarih:Diş SağlığıSağlık

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir