İçeriğe geç

Bademcik İltihabı Tedavisi

Bademcikler boğazımızın her iki tarafında da yer alan lenf dokularıdır. Vücudu enfeksiyonlara karşı korumak gibi bir rol üstlenen bademcikler bağışıklık sisteminin bir kısmını oluşturmaktadırlar.

Bademcikler, görevlerini idame ederken sık sık enfeksiyon kapmakta, bununla birlikte iyileşmeleri kısa bir zaman içerisinde gerçekleşmektedir. Aynı zamanda enfeksiyon kapan bademciklerde meydana gelen bademcik iltihabı böbrek ve üst solunum yollarında tehlikeli etkilere sebebiyet verebilmektedir.

Bademcik İltihabı Belirtileri

Bademcik iltihabı oluşması durumunda bademcikler şişer ve üzerinde nokta şeklinde beyaz renkli iltihaplar oluşur. Hasta yutkunurken güçlük çeker ve boğazımda ağrı oluşur. Aynı zamanda ateş, burun akıntısı, baş ağrısı, halsizlik ve öksürük gibi bulgularla kendini gösterir.

Bademcik İltihabı Tedavisi

Tedavinin ilk şartı, hastanın yatak istirahati ile iyi bir şekilde dinlendirilmesidir. Ağrıların dinmesi amacı ile doktor antibiyotik tedavisi önerebilir. Hazırlanan doğa bitki çayları da iltihapların azalmasında önemli rol oynamaktadır. Bademciklerin alınması önerilmemekle birlikte bademcik iltihabı sık sık tekrarlıyorsa ve hastada ağır seyrediyorsa doktor bademcikleri almayı daha uygun bulabilir. Hastalığın düzgün bir şekilde tedavi edilmemesi durumunda, böbrek iltihabı, kalp hastalıkları, romatizma ve orta kulak iltihabı gibi önemli hastalıklara zemin hazırlanmaktadır.

Tarih:Genel SağlıkSağlık

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir