İçeriğe geç

Boğaz İltihabı (Farenjit) Oluşumu ve Tedavisi

Tıbbi terimler farenjit adı ile  anılan boğaz iltihabı boğazda kızarıklık ve şişlik ile birlikte yutkunma güçlüğü gibi bulgular ve birlikte gözlenen bir hastalıktır. Boğazda meydana gelen bu iltihap bademciklere de sıçramış olabilir. Yalnızca bademciklerde iltihap oluşması durumu tonsilit ya da bademcik iltihabı olarak adlandırılır.

Boğaz İltihabının Nedenleri

Daha çok grip, nezle, sinüzit, kızamık gibi hastalıklar ile birlikte kirli hava ve virüsler ve sigara ve alkol tüketimi boğaz iltihabına neden olabilmektedir. Bulunulan ortamın çok tuzlu olması, havanın kuru olması ve duman gibi boğazın tahriş olmasına neden olan durumlar da iltihap oluşumuna sebep olabilmektedir.

Boğaz iltihabı belirtileri;

En temel belirtileri arasında cerrah etiler görülmektedir. Bununla birlikte boğaz iltihabı kulak ağrısı da yapmaktadır.

Boğaz İltihabı Tedavisi

Tedavi hastalığın nedenine göre yapılmaktadır. Aynı zamanda hastanın ilk yapması gereken dinlenmek, sigara ve alkol ile ilişiğini kesmek ve az konuşmaya gayret etmektir. Hastanın boğazını dinlendirmesi ve bol miktarda sıvı alması da son derece önemlidir. Eğer iltihap virüslerden kaynaklanmış ise tedavide antibiyotiklerden faydalanmak gerekebilir. Ancak antibiyotik kullanmadan önce mutlaka doktora başvurmak gerekmektedir.

Tarih:Genel SağlıkSağlık

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir